Asheville District Office Staff Directory

Name

Position

Counties Served

Eddie Everett

Area Supervisor, Rehabilitation Services

Luanne Black

Area Social Work Supervisor

Nancy Creasman

Nursing Eye Care Consultant

Alleghany, Ashe, Avery, Buncombe, Burke, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Polk, Powell, Rutherford, Swain, Transylvania, Watauga, Wilkes, Yancey

Celia Graham

Orientation & Mobility Specialist

Avery, Buncombe, Burke, Catawba, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Swain, Transylvania, Yancey

Douglas Johnson

Assistive Technology Consultant

Avery, Buncombe, Burke, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania, Yancey

Linda Jones

Processing Assistant IV

Lelia Knight

Independent Living Rehabilitation Counselor

Buncombe, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Swain,Transylvania

Laurie Layne

Assistive Technology Instructor

Avery, Buncombe, Burke, Cherokee, Clay Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania, Yancey

Tom Leeder

Vocational Rehabilitation Counselor

Avery, Henderson, Madison, McDowell, Mitchell, Yancey

Debra Lewis

Processing Assistant IV

Rowan Lischerelli

Deaf/Blind Specialist

Alleghany, Ashe, Avery, Buncombe, Burke, Caldwell, Catawba, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania, Watauga, Wilkes, Yancey

Tara Meredith

Vocational Rehabilitation Counselor

Buncombe, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Jackson, Macon, Swain, Transylvania

Jeanne Murphy

Rehabilitation Counselor in Charge

Buncombe, Polk, Rutherford

Deb Colagerakis-Nelon

Business Enterprises Counselor

Joan Oriol

Business Services Representative

Avery, Buncombe, Burke, Catawba, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania, Yancey

Rosie Pugh

Processing Assistant IV (1/2 time)

Kim Showalter

Rehabilitation Casework Technician

Paula Springer

Independent Living Rehabilitation Counselor II

Avery, Buncombe, Burke, Madison, McDowell, Mitchell, Yancey

Rebecca Wolfe

(VACANT)

Vocational Rehabilitation Counselor

Burke, Catawba